Bieżnia wodna

 

bieżnia wodnaHydroterapia czyli o bieżni wodnej słów kilka

Terapia z wykorzystaniem bieżni wodnej jest formą rehabilitacji i treningu wydolnościowego u czworonożnych pacjentów. Obecnie bieżnia wodna jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń do rehabilitacji zwierząt, który ma wiele zastosowań. Hydroterapia zapobiega urazom, zmniejsza ból, wzmacnia mięśnie, przywraca lub poprawia ruchomość stawów. Problem może stanowić dostępność ośrodków dysponujących odpowiednim sprzętem.
Bieżnia wodna została wynaleziona w 1970 roku z przeznaczeniem do rehabilitacji koni wyścigowych, już w latach osiemdziesiątych zaczęła być dostępna dla ludzi. W 1998 roku amerykanie wprowadzili do świata rehabilitacji hydro-bieżnię dla psów, zapewniając w ten sposób nową metodę fizjoterapii dla zwierząt towarzyszących.

 

Jak to wygląda?

Hydroterapia odbywa się w przezroczystym zbiorniku z wodą, który wyglądem przypomina duże akwarium, wyposażone w podwodną bieżnię, która jest specjalnie skonstruowana z myślą o psach. Siła wyporu wody pozwala na zmniejszenie obciążenia zanurzonych w wodzie stawów  i mięśni pacjenta podczas treningu fizycznego. Środowisko wodne zapewnia delikatny opór, który zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni. Ponadto ciepła woda rozluźnia mięśnie, zwiększa przepływ krwi do mięśni i tkanek i tym samym zmniejsza ból.

 

Oto, co dzieje się podczas sesji terapeutycznej

bieżnia wodnaPies wchodzi do zbiornika z wodą czyli do bieżni wodnej,  w zależności od typu bieżni zbiornik jest napełniany wodą do odpowiedniej głębokości, lub bieżnię się opuszcza i pacjent jest zanurzany w wodzie. Komfort zwierzęcia jest zawsze najważniejszy, należy zatem postępować powoli i z wyczuciem, tak aby pies mógł się zaadoptować do nowego środowiska.Następnie zwierzę zaczyna chodzić na bieżni. Właściciel aktywnie uczestniczy w zajęciach zachęcając smakołykami oraz chwaląc swojego pupila, jego zaangażowanie jest bardzo istotne w motywowaniu zwierzęcia do pracy. Parametry bieżni takie jak prędkość taśmy, głębokość zanurzenia w wodzie, temperatura wody, oraz stopień nachylenia taśmy bieżni są indywidulanie dobierane przez terapeutę.
Kiedy zwierzęta korzystają z bieżni wodnej pracują w jednym czasie nad kilkoma aspektami sprawnego poruszania się. Sposób chodzenia w wodzie jest często zbyt „przesadzony” (wyżej podnoszone są kończyny, ruch jest bardziej obszerny ), tak więc zaangażowane w pracę są nowe grupy mięśniowe, zwierzę uczy się utrzymywać równowagę w ruchu. Ćwiczenia na bieżni wodnej poprawiają siłę, wytrzymałość mięśni, zakres ruchów, zapewniają zwinność oraz dobre samopoczucie.

bieżnia wodna

 

Czas i częstotliwość zabiegów

Pierwsza sesja zwykle trwa kilka minut w zależności od stanu pacjenta a z czasem zabiegi są wydłużane i indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta. Początkowo zdarza się, że Właściciele są zaskoczeni tym jak krótkie są zajęcia na bieżni, ale jeśli kiedykolwiek ktoś próbował zrobić parę kroków w głębokiej wodzie lub w ciężkim śniegu można zrozumieć jak wiele wysiłku potrzeba aby pokonać opór wody.
Zaleca się stosowanie hydroterapii 2 do 3 razy w tygodniu. Większość psów potrzebuje minimum 10 zabiegów aby zauważyć poprawę stanu zdrowia.

 

Korzyści

Podwodne bieżnie odgrywają ważną rolę w rehabilitacji psów, ponieważ są one doskonałym narzędziem do ćwiczeń terapeutycznych. Zapewniają bezpieczne i kontrolowane środowisko dla analizy chodu. Bieżnia zapewnia kontrolę nad szybkością, czasem trwania oraz intensywnością ćwiczeń. Wpływa na rozwój masy mięśniowej, stopień rozciągnięcia mięśni, stymulację nerwowo-mięśniową, a także poprawia wydolność organizmu.
Rehabilitacja przedstawia również szeroki wachlarz możliwości treningu kondycyjnego  dla psów sportowych i lubiących prowadzić aktywny tryb życia. Treningi na bieżni wodnej w okresie zimowym pomagają zachować psy w dobrej formie przez cały rok i przygotować je wydolnościowo i kondycyjnie do sezonu sportowego. Dzięki większej wytrzymałości, zwinności i lepszej kondycji są w stanie uniknąć wielu urazów.

Wskazania do stosowania bieżni wodnej:

- reedukacja chodu po zabiegach ortopedycznych i neurologicznych,
- zwiększenie zakresu ruchów stawów,
- choroby zwyrodnieniowe stawów,  kończyn i kręgosłupa,
- zaniki mięśniowe,
- zespół ogona końskiego,
- dysplazja stawów biodrowych,
- niedowłady i porażenia,
- dolegliwości wieku starczego,
- skuteczna i szybka forma walki z nadwagą,
- trening, poprawa wydolności i wzmocnienie mięśni u psów użytkowych i sportowych

 

Przeciwwskazania:

- niegojące się rany, owrzodzenia,
- niewydolność krążeniowo – oddechowa ( jeśli pies jest pod opieka kardiologa można wspólnie dobrać bezpieczny i skuteczny plan hydroterapii),
- niestabilność kręgosłupa,
- choroby zakaźne.